NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI –
106. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ!
Skała niezwykle uroczyście świętowała 106. rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległego bytu państwowego po 123 latach niewoli austriackiej, pruskiej i rosyjskiej. Ten wyjątkowy dzień, to czas dla „Niepodległej”, czas zadumy nad tym, co przemija i czas refleksji. Wydarzenia w Skale zgromadziły wszystkich, dla których „wolność”, „niepodległość” i pamięć o tych, którzy przeszło sto lat temu oddali coś najcenniejszego – życie – za Ojczyznę nie jest obojętne i nie są pustym, czczym frazesem.
Na skalskim rynku, skąpanym w promieniach listopadowego słońca świętowaliśmy ten wyjątkowy dzień, drogi sercu każdego Polaka. Zgromadzonych mieszkańców powitał Burmistrz Miasta i Gminy Skała Piotr Trzcionka z zaproszeniem do radosnego świętowania, przypadającej w tym roku 106 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości! Wciągnięto Flagę Rzeczypospolitej Polskiej na maszt i odśpiewano Hymn Narodowy Rzeczypospolitej Polskiej. Wszystkim uczestnikom uroczystości udzielił się podniosły, patriotyczny nastrój. Z inicjatywy Senioralnej Rady Miejskiej i klubów seniora „Grota” ze Skały i Klubu Seniora w Smardzowicach, tradycyjnie już, zostały odśpiewane najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne.
Kolejnym etapem obchodów był wspólny przemarsz ulicami miasta i złożenie wieńców przy pomniku poległych i pomordowanych, nieopodal skalskiego cmentarza. Uczciliśmy pamięć tych, którzy pod biało-czerwonym sztandarem przelali swą krew za wolną i niepodległą Ojczyznę.
Skalscy seniorzy dumnie ponieśli flagę Polski – specjalnie przygotowaną na tę okazję. W pochodzie uczestniczyli licznie przybyli na uroczystość mieszkańcy, poczty sztandarowe szkół z terenu gminy Skała, poczty sztandarowe jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Skała, sztandar Polskiego Stronnictwa Ludowego, przedstawiciele organizacji pozarządowych, kluby seniora: Klub Seniora „Grota” ze Skały, Klub Seniora ze Smardzowic, Senioralna Rada Miejska w Skale, sołtysi z terenu gminy Skała, przedstawiciele sołectwa Sobiesęki i Ojców, przedstawiciele władz miejskich z Burmistrzem Miasta i Gminy Skała Piotrem Trzcionką, Przewodniczącym Rady Miejskiej W Skale Mariuszem Gajewskim, Wiceprzewodniczącymi Rady Miejskiej w Skale Zygmuntem Derczem i Markiem Domagalskim i radnymi Rady Miejskiej w Skale.
W tej patriotycznej uroczystości uczestniczyli także: Wojciech Pogan Wicestarosta Krakowski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego Marek Piekara, Członek Zarządu Powiatu Krakowskiego Janusz Pasternak, Katarzyna Kulesa i Grzegorz Kowalik radni Powiatu Krakowskiego, Łukasz Krzysztofik Dyrektor Biura Wojewody Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Anna Kuczkowska Zastępca Dyrektora KRUS Oddział Regionalny w Krakowie, Piotr Opalski Zastępca Dyrektora Agencji Mienia Wojskowego w Krakowie, Komendant Komisariatu Policji w Skale – asp. Agnieszka Kupczyk, Marek Baran – Prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego OSP RP w Skale, Marcin Bernaś komendant Zarządu Miejsko-Gminnego OSP RP w Skale, druhowie strażacy z terenu Gminy Skała, a także Dyrektor Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Skale – Cezary Bejm, Kierownik Hali Widowiskowo-Sportowej Dawid Duda, Kierownik MGOPS w Skale – Barbara Stanisz, Z-ca Kierownika MGOPS w Skale – Maria Magielska, Koło Gospodyń Wiejskich ze Skały, przedstawiciele Rady Mieszkańców Skały oraz Senioralnej Rady Miejskiej w Skale.
Po uroczystym złożeniu kwiatów pod pomnikiem pamięci, w uroczystym przemarszu udaliśmy się do Kościoła Parafialnego w Skale, w którym uczestniczyliśmy w Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, żarliwie modląc się o wolną i niepodległą Polskę.
Dalsza część uroczystości odbyła się w Hali Widowiskowo-Sportowej w Skale.
Uroczystości na Hali Widowiskowo-Sportowej w Skale zainaugurowała Uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Skale i nadanie Honorowych Tytułów „Przyjaciela Ziemi Skalskiej”. W tym roku tym zaszczytnym tytułem uhonorowano Panią Jolantę Penkalę i Pana Tadeusza Durłaka.
Tytuły „Przyjaciela Ziemi Skalskiej” nadawane są od 2005 roku osobom, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju i promocji gminy, a wręczane zwyczajowo podczas uroczystości obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada. To prestiżowe wyróżnienie honoruje osoby lub organizacje, które w szczególny sposób promują rozwój naszej małej Ojczyzny.
Pani Jolanta Penkala od lat z oddaniem i zaangażowaniem działała na rzecz lokalnej społeczności, jako radna Rady Miejskiej w Skale, a w późniejszych latach jako Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej w Skale. W latach 2010-2014 i 2014-2018 Pani Jolanta Penkala pełniła zaszczytną funkcję Przewodniczącej Rady Miejskiej w Skale.
Przez lata aktywnie uczestniczyła w dorocznych kwestach Stowarzyszenia Opieki nad Zabytkami
w Skale, które począwszy od 2003 roku kwestuje na terenie Cmentarza Parafialnego w Skale w okresie Dnia Wszystkich Świętych. A zebrane podczas kwesty środki pieniężne są przeznaczane na ratowanie zabytkowych struktur cmentarzy, na renowację starych zabytkowych pomników o wartości historycznej i tych z czasów nam najnowszych, na reparację murów cmentarnych oraz na inicjatywy edukacyjno – historyczne. Działała również w Polskim Stronnictwie Ludowym.
Pan Tadeusz Durłak od lat był zaangażowany w życie naszej lokalnej społeczności. Pełnił funkcję radnego Rady Miejskiej w Skale, w późniejszych latach Przewodniczącego Rady Miejskiej w Skale, a w latach 2010-2014 i 2014-2018 pełnił zaszczytną funkcję Burmistrza Miasta i Gminy Skała.
Łukasz Krzysztofik Dyrektor Biura Wojewody Małopolskiego Krzysztofa Klęczara wręczył naszym dostojnym laureatom Dyplomy Uznania za „lata poświęcenia, działalności i pracy na rzecz Gminy i Miasta Skały oraz za troskę o dobro jej mieszkańców i reprezentowanie lokalnej Społeczności i środowiska, z życzeniami pełni zdrowia, odpoczynku i realizacji osobistych pasji”.
Kolejnym punktem bogatego programu był występ Reprezentacyjnej Orkiestry Cianowic, która brawurowo wykonała polskie pieśni patriotyczne, śpiewane i nucone przez pokolenia Polaków.
Wspaniałe symboliczne widowisko historyczne w wykonaniu uczniów ze szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Cianowicach przypomniało trudny okres w dziejach polskiej państwowości i odzyskanie przez nasz naród niepodległego bytu państwowego. Dźwięk, muzyka, imponująca choreografia oraz talent uczniów sprawiły, że efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania. Wzruszeni widzowie nagrodzili występ uczniów owacją na stojąco!
Zapraszamy do relacji z tej pięknej, patriotycznej uroczystości!