NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
11 listopada 2023 obchodziliśmy 105. rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległego bytu państwowego po 123 latach niewoli austriackiej, pruskiej i rosyjskiej. Ten wyjątkowy dzień, to czas dla „Niepodległej”, czas zadumy nad tym, co przemija i czas refleksji. Wydarzenia w Skale zgromadziły wszystkich, dla których „wolność”, „niepodległość” i pamięć o tych, którzy przeszło sto lat temu oddali coś najcenniejszego – życie – za Ojczyznę nie jest obojętne i nie są pustym, czczym frazesem.
Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętych w intencji Ojczyzny, które odbyły się w kościołach parafialnych na terenie całej Gminy, w których uczestniczyli druhowie ze wszystkich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.
Kolejnym etapem obchodów był wspólny przemarsz ulicami miasta i złożenie wieńców przy pomniku poległych i pomordowanych, nieopodal skalskiego cmentarza. Uczciliśmy pamięć tych, którzy pod biało-czerwonym sztandarem przelali swą krew za wolną i niepodległą Ojczyznę.
Skalscy seniorzy dumnie ponieśli flagę Polski – specjalnie przygotowaną na tę okazję. W pochodzie uczestniczyli licznie przybyli na uroczystość mieszkańcy, poczty sztandarowe szkół z terenu gminy Skała, poczty sztandarowe jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Skała, przedstawiciele organizacji pozarządowych, kluby seniora: Klub Seniora „Grota” ze Skały, Klub Seniora ze Smardzowic, przedstawiciele władz miejskich z Burmistrzem Miasta i Gminy Skała Krzysztofem Wójtowiczem, Przewodniczącym Rady Miejskiej W Skale Krzysztofem Sobczykiem, Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Skale Wiesławem Owsińskim i radnymi Rady Miejskiej w Skale.
W tej patriotycznej uroczystości uczestniczyli także: Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego Marek Piekara, Członek Zarządu Powiatu Krakowskiego Tadeusz Nabagło, Piotr Opalski radny Powiatu Krakowskiego, Komendant Komisariatu Policji w Skale – nadkom. Grzegorz Błeszyński, Marek Baran – Prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego OSP RP w Skale, Marcin Bernaś komendant Zarządu Miejsko-Gminnego OSP RP w Skale, druhowie strażacy z terenu Gminy Skała, a także Dyrektor Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Skale – Cezary Bejm, Kierowniczka MGOPS w Skale – Barbara Stanisz, Z-ca Kierownika MGOPS w Skale – Maria Magielska.
Po uroczystym złożeniu kwiatów pod pomnikiem pamięci, w imieniu władz miejsko-gminnych o wartości niepodległości przypomniał, Burmistrz Krzysztof Wójtowicz wraz z Tadeuszem Nabagło – Członkiem Zarządu Powiatu Krakowskiego.
W uroczystym Przemarszu „Pod Biało-Czerwoną” udaliśmy się na skalski rynek, na którym odbyła się dalsza część uroczystości – wciągnięcie Flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszt i odśpiewanie Hymnu Narodowego z towarzyszeniem Orkiestry Reprezentacyjnej Cianowic. Wszystkim uczestnikom uroczystości udzielił się podniosły, patriotyczny nastrój. Z inicjatywy Senioralnej Rady Miejskiej, tradycyjnie już, zostały odśpiewane najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne.
Dalsza część uroczystości odbyła się w Hali Widowiskowo-Sportowej w Skale.
Wspaniałe widowisko historyczne „Gloria Victis” w reżyserii Anny Kowalik, a w wykonaniu uczniów „Teatru od święta” działającego w Zespole szkół i Placówek Oświatowych w Skale przypomniało trudny okres w dziejach naszej państwowości i czasy Powstania Styczniowego w Dolinie Prądnika. Widowisko przeniosło nas do obozu powstańczego w Ojcowie i pokazało codzienność w zaborze austriackim i rosyjskim, krwawe bitwy i potyczki,
a także trudne warunki życia w obozach powstańczych. Widowisko było zrealizowane w ramach edukacyjnego projektu, który obejmował lekcje historii o powstaniu styczniowym i jego znaczeniu dla regionu, zajęcia edukacyjne na zamku w Pieskowej Skale, sesje naukową dotycząca powstania styczniowego w Dolinie Prądnika. Uczniowie stworzyli także rekonstrukcje historycznych mundurów i strojów uczestników powstania. A finalnie efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania. Wzruszeni widzowie nagrodzili występ uczniów owacją na stojąco!
Kolejnym punktem bogatego programu był występ Reprezentacyjnej Orkiestry Cianowic, która brawurowo wykonała polskie pieśni patriotyczne, śpiewane przez pokolenia Polaków.
Następnie wysłuchaliśmy wyjątkowego występu solistów oraz tria muzycznego „Szymon Wojnarowicz Trio”. Był to koncert „Pieśni i piosenki o Polsce”, który na długo pozostanie w naszej pamięci.
W tym wspaniałym koncercie wystąpili soliści: Edward Mazik, Joanna Stankiewicz-Siudak oraz Emilia Korzeb.
Wspaniałemu występowi towarzyszył Zespół Wokalny-Rozśpiewane Minożanki w składzie: Alicja Stankiewicz, Laura Bień, Amelia Siudak oraz Emilia Korzeb.
Blanka Dembosz-Tondera z towarzyszeniem Szymon Wojnarowicz Trio wykonała piękne patriotyczne pieśni w jazzowej aranżacji.
Szymon Wojnarowicz Trio wykonał także utwory Fryderyka Chopina w aranżacji jazzowej. Piękne preludia na jazzową nutę wywołały aplauz zgromadzonej publiczności.