IMG_8081

OBY PAMIĘĆ O OFIARACH NIEMIECKIEGO TOTALITARYZMU TRWAŁA PRZEZ POKOLENIA!

Oby pamięć o ofiarach niemieckiego totalitaryzmu trwała przez pokolenia!

7 października na Hali Widowiskowo-Sportowej w Skale CKSiR wspólnie ze Stowarzyszeniem Auschwitz Memento zorganizowało spotkanie mające formę wykładu oraz projekcji fabularyzowanego dokumentu pt. „Nieobojętni”.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie Liceum. Bogdan Wasztyl, autor publikacji „Ucieczki z obozu śmierci” w swoim wykładzie przybliżył projekt stowarzyszenia pt. „Pierwsi w Auschwitz”, który realizowany jest z okazji 80-ej rocznicy deportacji do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz pierwszego transportu polskich więźniów politycznych oraz 75-ej rocznicy wyzwolenia obozu. Projekt jest cyklem 13 spotkań autorskich w małych miejscowościach do 25 tysięcy mieszkańców.

  Każde spotkanie zawiera opowieść o losach polskich więźniów Auschwitz, projekcję fabularyzowanego filmu dokumentalnego o losach Polaków w obozie. Ideą przewodnią projektu  jest przypomnienie o losach Polaków, którzy byli pierwszymi ofiarami największego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau. Projekt ma charakter edukacyjno-promocyjny i służy rozbudzeniu zainteresowania u uczestników projektu losami ofiar niemieckich machiny zagłady i zachęcanie do samodzielnego pogłębiania wiedzy z wykorzystaniem materiałów przygotowanych przez Stowarzyszenie w ostatnich dziesięciu latach – udostępnionych na stronach internetowych Stowarzyszenia zbiorów relacji świadków historii, biogramów, galerii zdjęć i dokumentów, książek, filmów dokumentalnych, wystaw. Stowarzyszenie Auschwitz Memento pokazuje historię narodową jako cenne źródło wartości, wzorców i odniesień, które inspirują do działań twórczych. Bogdan Wasztyl na spotkaniu przybliżył nam sylwetki św. Maksymiliana Kolbe, rotmistrza Witolda Pileckiego i Mariana Kołodzieja wpisane w brutalną i nieludzką codzienność Auschwitz.


Comments are closed.