01Cover1200 x 628

POZDROWIENIA Z OJCOWA!

POZDROWIENIA Z OJCOWA!

POZDROWIENIA Z OJCOWA!

KOLEKCJA PRZEDWOJENNYCH POCZTÓWEK

ZE ZBIORÓW STOWARZYSZENIA PRZYJACIÓŁ OJCOWA

W WIRTUALNE MUZEA MAŁOPOLSKI!

Tę unikalną kolekcję pocztówek ze zbiorów Stowarzyszenia Przyjaciół Ojcowa możecie Państwo zobaczyć na stronie Wirtualne Muzea Małopolski.

 

Dzisiaj prezentujemy kilka z nich.

 

Popatrzmy, pooglądajmy, powspominajmy….popatrzmy na Ojców i okolice uwiecznione

na fotografiach.

 

Celem Stowarzyszenia Przyjaciół Ojcowa jest zachowanie pamięci o dziedzictwie kulturowym tej miejscowości, która w 2023 roku została uznana za najpiękniejszą wieś Małopolski. Znane są powszechnie walory przyrodnicze tej okolicy, to tu często przyjeżdżają w wolne dni krakowianie, a także turyści z całej Polski, by odpocząć w malowniczej Dolinie Prądnika, przespacerować się wśród skał i bogatej roślinności, zajrzeć na zamek i do Jaskini Łokietka, skosztować słynnego pstrąga. Nie każdy jednak wie, że przed wojną Ojców był nazywany „polską Szwajcarią”, gdyż od połowy XIX wieku był chętnie odwiedzanym, niezwykle modnym uzdrowiskiem, że bywał tu Chopin i prezydent Mościcki, że od końca XIX wieku do 1945 roku jego właścicielką była Ludwika Czartoryska, a w 1863 roku to stąd wyruszał oddział powstańców styczniowych pod dowództwem Apolinarego Kurowskiego do Miechowa, w którym ponieśli niestety klęskę. O tych i wielu innych historiach stara się przypominać Stowarzyszenie Przyjaciół Ojcowa, uzupełniając w ten sposób działalność Ojcowskiego Parku Narodowego, skupioną głównie na dziedzictwie przyrodniczym okolicy.

W zbiorach Stowarzyszenia znajdują się m.in. pamiątki związane z powstaniem styczniowym, uzdrowiskiem, przewodnictwem po okolicznym terenie, a także niezwykle cenna kolekcja pocztówek ukazujących wielowymiarową historię Ojcowa od końca XIX wieku do czasów PRL-u. Część z nich prezentujemy w naszym portalu. Planujemy stopniowe rozszerzanie udostępnionego zbioru. 

Opracowanie: Kinga Kołodziejska (redakcja WMM)

 

Fragment ojcowski

Majewski i Raab w Olkuszu – wydawca

1914, Ojców, Stowarzyszenie Przyjaciół Ojcowa

Zdjęcie przedstawia willę Sybilla (pośrodku), w której mieścił się pierwszy zakład leczniczy ojcowskiego uzdrowiska, założony przez Lucjana Kowalskiego w 1855 roku. Budynek uległ zniszczeniu w czasie powstania styczniowego, a następnie został odbudowany i służył jako pensjonat. Ostatecznie rozebrano go na początku lat 20. XX wieku. Za willą znajduje się ujście wąwozu Wrześnik i pojedyncza skałka zwana Igłą Deotymy.

Budynek po lewej, u stóp Panieńskich Skał, to willa Pod Koroną z przełomu XIX i XX wieku. Po prawej widać fragment jednego z budynków (bez nazwy) u stóp Skał Kawalerskich.

 

Opracowanie:

dr Józef Partyka

 

Igła Deotymy w Ojcowie

Wydawnictwo Bazaru Warszawskiego w Ojcowie – wydawca

lata 20. XX wieku, Ojców, Stowarzyszenie Przyjaciół Ojcowa

 

Igła Deotymy to charakterystyczna pojedyncza skałka położona w Dolinie Prądnika u ujścia wąwozu Wrześnik, który oddziela Skały Panieńskie od Kawalerskich. Jej nazwa jest związana z Jadwigą Łuszczewską (1834–1908), polską poetką i pisarką epoki romantyzmu o pseudonimie literackim Deotyma. Według miejscowej tradycji zatrzymała się ona  – podczas swojego pobytu w Ojcowie w 1859 roku – w znajdującej się po lewej stronie od skały willi Pod Koroną. Fakt ten nie znajduje potwierdzenia w pamiętnikach twórczyni, jednak miejscowa ludność – na jej cześć – nazwała skałkę Igłą Deotymy.

W XIX wieku przez krótki czas skała była nazywana Igłą Gabrieli (na cześć Narcyzy Żmichowskiej). Nazwę tę, obok kilku innych nazw obiektów w tej okolicy, nadał Aleksander Przezdziecki, właściciel Ojcowa w latach 1859–1865. Jego propozycje jednak nie przyjęły się, używano dalej nazw tradycyjnych i to one przetrwały do dziś.

Opracowanie:

dr Józef Partyka

 Willa Pod Redutą w Ojcowie

Majewski i Raab w Olkuszu – wydawca

lata 20. XX wieku, Ojców, Stowarzyszenie Przyjaciół Ojcowa

 

Fotografia przedstawia widok na Dolinę Prądnika w kierunku południowym, ze skały Czaszka. Na dnie doliny, na lewo od rzeki, na pierwszym planie znajduje się młyn wodny, który po surowej zimie 1929 roku właściciele zmienili w tartak. Na dalszym planie widoczna jest willa Pod Redutą, a obok niej mały budynek gospodarczy, który powstał w miejscu willi Rezeda, rozebranej w latach 20. XX wieku. Willa Pod Redutą znikła natomiast z krajobrazu Ojcowa nieco później – została rozebrana około 1965 roku.

W głębi widoczne są skały Góry Okopy, a po lewej – skała Wapiennik (Barania) i fragment dużego masywu Góry Koronnej.

 

Opracowanie:

dr Józef Partyka

 

 

Comments are closed.