Czeslaw Pawlik z kolegami z 44 pulku stacj.w Rownem na Wolyniu

UŁANI W ZBIORACH CYFROWEGO ARCHIWUM HISTORII SKAŁY

UŁANI W ZBIORACH
CYFROWEGO ARCHIWUM
HISTORII SKAŁY

Szanowni Państwo!

„BO W SERCU UŁANA, GDY JE POŁOŻYSZ NA DŁOŃ,

NA PIERWSZYM MIEJSCU PANNA, A PRZED NIĄ TYLKO KOŃ”

UŁANI W ZBIORACH CYFROWEGO ARCHIWUM HISTORII SKAŁY

Autorem tego cytatu był niezrównany Bolesław Wieniawa-Długoszowski, najsłynniejszy polski ułan, generał i dyplomata. Wzorcowy przedstawiciel ostatniej generacji świadomie ukształtowanej w systemie wartości I Rzeczpospolitej, w duchu służby dla Ojczyzny. Było to pokolenie z zapisanym w pamięci szacunkiem dla krwi przodków, ich honoru, odwagi i wierności. Ale bez względu na czasy, w których przyszło im żyć służyli Ojczyźnie z werwą i ochotą i z ułańską fantazją, jak to ułani…

Na fotografiach widzimy młodego ułana Czesława Pawlika, który stacjonował w 44 pułku ułanów w Równem na Wołyniu…

Te unikatowe, archiwalne fotografie przyniósł do redakcji Pan Marian Pawlik z miejscowości Sobiesęki, a trafią one do naszego bogatego Cyfrowego Archiwum Historii Skały.

Fotografie w naszym archiwum tworzą unikalną mozaikę – obraz pamięci o ludziach, którzy tu żyli, pracowali, tworzyli. W galerii znajdziecie Państwo zdjęcia portretowe – indywidualne, rodzinne oraz grupowe. Widzimy na nich mieszkańców, członków wielu organizacji społecznych i politycznych. Ludzi różnych zawodów: nauczycieli, prawników, lekarzy, urzędników, strażaków, kupców, kapłanów, wojskowych czy robotników. Widzimy na nich rodziców, dzieci, uczniów oraz dziadków. Prezentowane w naszym archiwum zdjęcia wykonane przez fotografów ulicznych, lub amatorów przedstawiają mieszkańców w ich pracy, na spacerze, podczas zabawy, często zdejmowane ze ścian, wyjmowane z albumów czy głębi szuflad…

Zapraszam na tę sentymentalną podróż do chwil, które minęły, które porwał wiatr!



Comments are closed.