W BLASKU KASZTELAŃSKIEGO DWORU….
Minoga. Takie spotkania są po to, by łączyć pokolenia i pozostawić wspomnienia…
I tworzyć poczucia wspólnoty, takiej współczesnej, w której każdy chce wiedzieć więcej o przeszłości swojego regionu i pogłębiać wiedzę historyczną o ciekawych wydarzeniach. 20 maja 2021 roku postawiliśmy pierwszy krok. Integracyjny w pełni. We wspólnocie łączyliśmy społeczność szkolną, lokalną, senioralną, także samorządową i kulturalną. A bohaterem spotkania był Patron Literacki 2021 Roku – Cyprian Kamil Norwid.
Miejscem, które połączyło pokolenia i pozostawiło piękne wspomnienia był Pałac w Minodze/gmina Skała/. Nie wątpiliśmy w szanse dotarcia do tego miejsca, chociaż oczywiście – po drodze- bezcenne było wsparcie. Obecni właściciele Pałacu okazali się szczerze przychylni pamięci i tematyce wspomnieniowej wraz z historycznym tłem, co obudziło w nas dużą wdzięczność i przyłączyliśmy się całym sercem do pięknego bukietu podziękowań. Dla nas uczestników spotkania chwile w tym znaczącym dla nas miejscu, pozwalającym powrócić do wydarzeń roku 1842, dającym tło prezentacji twórczości wieszcza Norwida przeplatanej wątkami z jego życiorysu, stały się doskonałym początkiem programu obchodów Roku Norwidowskiego w gminie. Chcielibyśmy, aby także wpisały się w ramowy program obchodów roku Norwida w Polsce.
Wrażenia pozostały. Niezapomniane. Seniorzy uważają
…że wspominać nie przestaną pięknych chwil i zdarzeń często wrócą z łezką w oku w świat sprzed lat …w świat marzeń…
Dzięki uczniom Szkoły Podstawowej z Minogi poznaliśmy wieszcza „w blasku kasztelańskiego dworu”. Jego utwory, ciekawostki z życia i poezję śpiewaną… Pani Dyrektor nie szczędziła wysiłku , talentu organizatorskiego i serca , by przypomnieć wagę odwiedzin wieszcza Norwida w Minodze i zachęcić do upowszechniania jego twórczości . A, że świat wyobraźni jest dużo większy od rzeczywistego, w relacji obserwatora zobaczyliśmy w świecie wyobraźni gości minodzkiej ziemi sprzed 178 lat, młodzieńców, którzy „po drodze podróży po Polsce odwiedzili Franciszka Wężyka w uroczej Minodze obok Ojcowa.” Władysława, który miał wówczas 26 lat i 21 letniego Cypriana. Młodzieńcy poznali się w 1840 r. Władysław z doświadczeniem / był w wieku 15 lat powstańcem Powstania Listopadowego/ „otwierał okno na szeroki świat” Cyprianowi, który był początkującym malarzem.
Przybyli na skraj pięknej Jury Krakowsko-Częstochowskiej, do Minogi położonej na północ od Krakowa. Nie pozostawili po sobie pamiątek, oprócz rozrzuconych wspomnień zapisanych w twórczości. Pozostał jednak piękny i okazały Pałac, w którym gościli. Pozostał… i dzięki temu w „odbitym blasku” mogliśmy znowu w 2021 roku „spotkać Cypriana, Kamila Norwida”, tym razem jako wieszcza z dorobkiem życia pozostawionym dla przyszłości.
Tekst i foto Barbara Szwajcowska