6a2ee89d3879f402b0358de012f8

WOJNA ŚWIATÓW REŻ. KRZYSZTOF TALCZEWSKI

WOJNA ŚWIATÓW
REŻ. KRZYSZTOF TALCZEWSKI

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

DOKUMENT”WOJNA ŚWIATÓW” REŻ. KRZYSZTOF TALCZEWSKI

EMISJA 11.11.2023 TVP 1 GODZ. 21:35

11 listopada 2023 będziemy obchodzili 105. rocznicę odzyskania niepodległości.

Zachęcamy do poznania tego trudnego okresu w dziejach Polski i polecamy ciekawe, warte uwagi dokumenty.

Oto kolejny z nich:

„WOJNA ŚWIATÓW” (2020) REŻ. KRZYSZTOF TALCZEWSKI

Ten film dokumentalny oparto na zrekonstruowanych filmach archiwalnych z wojny polsko – sowieckiej 1920 roku, zakończonej jednym z największych sukcesów militarnych narodu polskiego.

W “Wojnie światów” wykorzystane zostały również nagrania radiowe, relacje uczestników i świadków wydarzeń, a także archiwalne świadectwa materialne, które przetrwały do naszych czasów: fotografie, rozkazy oraz zapisy tajnych raportów.

Telewizja Polska przeprowadziła cyfrową rekonstrukcję stuletnich, niepublikowanych dotąd archiwalnych filmów, m. in. z Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii, Czech, Węgier i USA.

W sierpniu 1920 roku stoczona została jedna z ważniejszych dla Polski bitew – Bitwa Warszawska, zwana “Cudem nad Wisłą”. Wojna polsko – sowiecka zaczęła się jednak dużo wcześniej, skończyła dużo później i nie ograniczała się do obrony Warszawy; przeciwnie toczyła się na terenie od Smoleńska do Warszawy, od Płocka do Lwowa. Nie była cudem, tylko efektem znakomitej synchronizacji dowodzenia, wywiadu i waleczności żołnierzy. Jak dramatyczna była sytuacja, świadczą decyzje władz z lipca roku 1920 o ewakuacji placówek dyplomatycznych i archiwów oraz pośpieszna ucieczka części przedsiębiorców. Nie wszyscy jednak wyjechali. Warszawiacy szykowali się do obrony miasta. Wzorem pospolitego ruszenia sprzed wieków, odbywał się stutysięczny ochotniczy zaciąg. Na froncie miało zmierzyć się ze sobą ok. 450 tysięcy żołnierzy polskich z blisko milionową armią sowiecką. Sir Edgar Vincent d’Abernon, ambasador Imperium Brytyjskiego w Berlinie, w roku 1920 przewodniczący Misji Ententy w Polsce, zaliczał Bitwę Warszawską do przełomowych wydarzeń w historii świata. Postrzegał wojnę polsko – bolszewicką nie tylko w wymiarze politycznym, czyli walkę o dominację w regionie. Był to również konflikt w wymiarze ideologicznym – starcie młodego państwa budującego demokratyczne fundamenty z totalitarnym bolszewizmem, systemem zmierzającym do zburzenia starego świata.

 

żródło-TVP


Comments are closed.