ZERO WASTE –
CZYLI JAK NIE MARNOWAĆ
„ZERO WASTE – czyli jak nie marnować…
to ciekawy i przydatny temat szkolenia dla seniorów. Chociaż wszelkie sposoby oszczędności „seniorzy mają we krwi”, to zaproponowane nowoczesne rozwiązania i inne podejście do tematu nie marnowania …sprawiły, że warto było ponownie przeanalizować temat ! Podjęłam wyzwanie uczestnictwa w szkoleniu, mam, więc obowiązek przekazać Wam drodzy seniorzy, najważniejsze wątki. I liczę, że może ta pierwsza mała kropelka informacji, „która podobno ma sprawczą siłę drążenia skały” padnie na podatny grunt zainteresowania i zacznie się coś dziać…
Wyrywkowo, zatem:
*** „Kiedy jestem w supermarkecie, trudno jest mi patrzeć na to, jak ludzie pakują każdą rzecz osobno do foliowej torebki. Autentycznie bywa tak, że kręci mi się wtedy w głowie, bo jestem, bardzo zero waste /-/ ograniczam zużycie plastiku do minimum /-/ większość rzeczy, których używam, kupiłam albo dostałam z drugiego obiegu / -/ powiedziała w wywiadzie w magazynie „Dbam o zdrowie” Aleksandra Adamska
***Śmieci segregujemy! Ograniczamy zakupy do niezbędnego minimum! Odmawiamy, np. zakupu towaru, który nie jest nam potrzebny! Używamy ponownie, zmieniając zastosowanie przedmiotu! Kompostujemy! Staramy się kupować do własnych wielorazowych opakowań produkty na wagę! Zbieramy śmieci podczas spaceru! Oszczędzamy wodę! – to nasze zero waste w trosce o naszą planetę.
Szkolenie odbyło się w Krakowie 3 sierpnia 2021 roku. Zorganizowane zostało w ramach projektu dofinansowanego ze środków budżetu państwa w ramach programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni +” na lata 2021-2025. Gospodarzem spotkania była „ Fundacja Miejsc i Ludzi Aktywnych- MiLA” w Krakowie. Szkolenie prowadziła Katarzyna Siudowska dzieląc się wiedzą, doświadczeniem, swoimi pomysłami -ogólnie rzecz biorąc – na temat niemarnowania. Szczególną uwagę poświęciła tematowi, co możemy zrobić wspólnie i czego do tego potrzebujemy, wśród inicjatyw pojawiły się po-dzielnie, grupy FB, tablice ogłoszeń, kawiarenki naprawcze, foodsharing, freeganizm, bookcrossingi, ciuchodzielnie…
Mam nadzieję, że po chwili zastanowienia nad własnymi przyzwyczajeniami coś w swoim życiu odmienicie Państwo! Wystarczy trochę chęci!
Tekst i foto Barbara Szwajcowska