Zdjecie tytulowe 2

ŻYCIE SENIORÓW W CZASIE PANDEMII

ŻYCIE SENIORÓW W CZASIE PANDEMII

Życie seniorów w czasie pandemii …wymiana spostrzeżeń uczestników Krakowskiego Kongresu

Wyzwanie to wielkie, aby dokładnie określić cały wachlarz problemów, które z tytułowym problemem się wiążą. W przeważającej większości Kluby Seniora, rady czy inne grupy seniorów zaprzestały działalności podczas pandemii. Ta, nie odpuszczała prawie cały 2020 rok. Zgodnie, zatem z zakazami i nakazami -„Seniorze zostań w domu”, „udzielimy Ci pomocy”, „zadzwoń tylko po poradę lekarską” …”dostarczymy artykuły żywnościowe”… seniorzy byli posłuszni. Tylko czy to „nadmierne wsparcie w codzienności” nie ograniczyło nas całkowicie, zamknęło, odizolowało, uciszyło…wyjatkowo długo!

Już na wstępie kongresowych spotkań jeden z wykładowców zadał charakterystyczne pytanie „ co zrobić, aby nie zwariować w czasie pandemii? Tak właśnie. Czyli jak poradzić sobie z samotnością, odosobnieniem, brakiem aktywności na świeżym powietrzu, brakiem rodzinnych spotkań… Po przedstawieniu szeregu ciekawych propozycji przyznał też, że podobno „stare krokodyle mają się lepiej, niż młode wilki” tylko czy te krokodyle będą miały tyle siły w sobie by przeciwstawić się „inwazji depresji, czy epidemii samotności …Czy poradzą sobie z nierzetelnymi informacjami – spiskowymi teoriami, czy np. złymi wiadomościami, które lepiej się sprzedają! Uważajmy by „to co wydaje się prawdziwe nie było ważniejsze od tego, co jest prawdziwe”. „Nie dajmy się nabrać, miejmy własny osąd!

Nieco inne spojrzenie na życie seniora w pandemii miał doktor kardiolog. Pytanie jak nie dać się zarazić stało się szybko analizą faktów i mitów o koronawirusie SARS CoV-2 gdyż jak twierdził lekarz „warto wiedzieć jak wygląda wróg”. Aby senior wiedział jak można się zarazić, jakie są objawy, jak się leczy …i jak zapobiegać – bronić skórę i drogi oddechowe przed kontaktem z wirusem!

A teraz trochę o spostrzeżeniach. Jak to życie wygląda w czasie pandemii, wie dokładnie każdy senior w swoim najbliższym środowisku. Skoro jesteśmy w izolacji na co możemy liczyć? Oczywiście na -wspomniane już na początku –wsparcie! W dużych miastach jest ono odczuwalne, w małych miejscowościach jest gorzej. Z informacji przedstawionych podczas wykładów wynikało, iż ”Kraków poradził sobie doskonale …napędził koło aktywności …była pomoc materialna i edukacyjna, zwłaszcza poprzez komputer i telefon…” . Władze miejskie poprzez odpowiednią politykę senioralną docierając do seniorów poprzez Centra Aktywności Seniorów, UTW i inne organizacje pro senioralne przeniosły współpracę w cyberprzestrzeń… różnymi sposobami np. video-blogami inspirującymi do różnych aktywności, zachęcaniem do aktywności manualnej z instruktorem, przy ekranie, w domach …informując o wydarzeniach kulturalnych online, zapraszając do TVP 3 na czwartkowy program o godz. 18: 15 „Pogodna jesień seniora” itp.

Zastanówmy się zatem drodzy seniorzy, a może na skutek trwającej pandemii i wydarzeń z nią związanych dokonuje się wieki skok cywilizacyjny…jeszcze rok temu nikt nie pomyślał nawet, że wkrótce tak nas dużo zasiądzie przy komputerze, będzie chciało włączyć się do walki z wykluczeniem cyfrowym, będzie spotykać się online, brać udział nawet w ogólnopolskich wydarzeniach…

Uwierzmy ,że te wyzwania, które podejmujemy wprowadzają nas w inny świat …mimo upływu lat!

Tekst i foto Barbara Szwajcowska uczestnicząca online w Ogólnopolskim Kongresie Rad Seniorów 17-18.12.2020 r
Comments are closed.